طراح و سازنده ی خطوط برش و فرم دهی ورق

اسلیتر ؛ ایستگاه اصلی خط نواربر

اسلیتر در خطوط نواربری عموما از مهمترین ایستگاه به شمار می رود . با توجه به نیاز برش رول به صورت طولی از اسلیتر یا قیچی طولی بر استفاده می شود .

در این قسمت با استفاده دو عدد شافت به صورت موازی ، که روی هرکدام تعدادی تیغ به فواصل مورد نیاز قرار دارد عمل برش انجام می شود و نیروی محرک توسط موتور گیربکس و گاردان انجام می شود .

اسلایتر دارای دو عدد شافت به صورت افقی می باشند که شافت پایین ثابت و شافت بالایی متحرک است . به واسطه حرکت آن فاصله دو شافت را تنظیم می شود . حرکت این شافت به واسطه گیربکس سر دروازه صورت می پذیرد که این امر بدلیل وجود رابط بین دو دروازه ثابت و متحرک با حرکت دادن از یک طرف شافت از دو طرف به صورت عمودی حرکت می نماید .

لازم به ذکر است که برش رول به رول به دو روش انجام می شود : روش کششی و روش ترمز دار

در روش کششی معمولا اسلیتر نواربری به واسطه یک کلاچ به موتور گیربکس نصب می شود تا اسلیتر با رساندن ورق به جمع کن و شروع حرکت جمع کن کلاچ عمل کند و ارتباط اسلیتر با گیربکس را قطع نماید و عمل برش با نیروی دورانی جمع کن و کشیدن ورق از توپ گیر و از زیر تیغ های اسلیتر صورت می پذیرد که این امر باعث محکم جمع شدن ورق به دور جمع کن می گردد.

روش ترمزدار به روشی اتلاق می شود که قبل از جمع کن ایستگاهی به نام ترمز تعبیه شده است . در این روش اسلیتر با موتور گیربکس مجزا شروع به دوران می کند و در تمام زمان برش کاری ورق توسط اسلایتر با نیروی موتورگیربکس صورت می پذیرد و در ادامه داخل خازن ورق ریخته می شود .سپس جمع کن ورق را از داخل خازن و با غلبه به نیروی ترمز به دور خود جمع می کند . این روش دارای فواید فراوانی می باشد که یکی از آن ها عدم حضور اپراتور جهت تنظیم جمع کردن یکنواخت ورق می شود و دیگری می توان به بالا رفتن عمر تیغه های نواربری اشاره نمود .

بر روی اسلیتر قرقره هایی نصب می گردد که ورق را به داخل قیچی طولی بر هدایت می نماید . و همان طور که می دانید برای تنظیم سایز برش در اسلیتر نواربری از بوش های سنگ خورده به جهت فاصله انداختن بین تیغه های برش استفاده می  نماییم .

تیغه های استفاده شده در این ایستگاه از جنس spk می باشد که با توجه به ضخامت و سایز شافت اسلایتر دارای قطر و ضخامت خاصی می باشد.


برای مشاهده ی پروژه ها و تصاویر دیگر به پیج اینستاگرام مراجعه فرمایید

0 0 رأی
امتیاز مقاله
مشترک شوید
مطلع شدن از
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش همه کامنت ها
0
دیدگاهی دارید؟ لطفا نظر بدهید!x