مشاوره و خرید ماشین آلات برش و فرمدهی ورق

جک پنوماتیک و روش محاسبه ی نیروی آن

انواع جک پنوماتیک در صنعت یکی از روش ها و ادواتی می باشند که به واسطه آنها در کنار فشار هوای فشرده باعث ایجاد نیرو و حرکت می شود .

برای توضیح این مکانیزم می توان گفت که این مکانیزم از یک سیلندر سیغلی تشکیل شده است که پیستون در آن با نیروی هوای فشرده حرکت خطی ایجاد می نماید و با توجه به فشاری که به سطح پیستون وارد می نماید باعث ایجاد نیرو در سیستم می شود .

جک های پنوماتیک در صنعت با توجه به قطر پیستون و کورس آنها دسته بندی می شوند .

برای محاسبه نیروی جک می توانید مساحت مقطع جک را به سانتیمتر محاسبه نمایید و در میزان بار سیستم ضرب نمایید تا میزان نیروی تولیدی جک به کیلو گرم بدست آید .

جک های پنوماتیک به دلیل سرعت بالای حرکتی دارای ترمز در سر و ته جک می باشند که به واسطه پیچ آلن می توان میزان ترمز آن را کنترل نمایید .

جنس بدنه یا سیلندر جک های پنوماتیک از آلومینیوم می باشد و دسته پیستون در جک های پنوماتیک از فولاد کرم سخت شده می باشد که کاملا با سنگ مغناطیس صیقل داده شده است .

برای نصب این مدل جک از اتصالات مخصوص آن ها استفاده می شود که با توجه به تیپ جک و با مشاهده در کاتالوگ های آن ها انتخاب و نصب می گردد .

این مدل جک ها با توجه به محل و نوع استفاده دارای مکانیزم های یک جهته و دو جهته می باشند که همانطور که از اسم آن ها مشخص می باشد در سیستم دو جهته شلنگ باد در دو طرف پیستون نصب می شود و در یک جهت یک طرف به واسطه هوای فشرده و طرف دیگر به واسطه نیروی جک یا بار سیستم به حات اولیه خود باز می گردد .

برای مثال برای محاسبه نیروی جک با قطر 8 سانتیمتر با حداکثر مقدار فشار  6 بار در دسترس به روش ذیل محاسبه می شود .

 (8 × 8 × 3.14 ) ÷ 4 =50.24

50.24  ×  6bar = 301.44 kgf


برای انتخاب صحیح جک در بازار می توانید از فایل ذیل استفاده نمایید که در این فایل سایز بدنه و نوع نصب جک بر روی دستگاه را می توانید استخراج نمایید .


برای مشاهده ی پروژه ها و تصاویر دیگر به پیج اینستاگرام مراجعه فرمایید

4.2 6 رأی
امتیاز مقاله
مشترک شوید
مطلع شدن از
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش همه کامنت ها
0
دیدگاهی دارید؟ لطفا نظر بدهید!x