مشاوره و خرید ماشین آلات برش و فرمدهی ورق

انواع بلبرینگ و رولبرینگ های صنعتی

انواع بلبرینگ و رولبرینگ های صنعتی با توجه به ساختار و نوع تحمل بار به دسته های مختلفی تقسیم می شوند که یکی از وجوه تمایز آن ها نوع ساچمه های داخل این گونه یاتاقان های غلطشی می باشد . برای آشنایی با انواع بلبرینگ و رولبرینگ به موارد زیر توجه فرمایید .

انواع بلبرینگ

الف : بلبرینگ های شیار عمیق

رایج ترین نوع بلبرینگ های موجود بلبرینگ های شیار عمیق می باشند . این مدل دارای شیارهایی در کنس داخلی و خارجی خود می باشد که با قرار گرفتن ساچه بین این شیار های می تواند بار شعاعی بالایی را تحمل نماید و با توجه به قیمت و عمومی بودن در صنعت بسیار کاربردی می باشد .

طراحی ساده ی آن به گونه ای می باشد که در سرعت های دورانی بالا کارآمد است و در عین حال هزینه نگهداری بسیار پایینی به نسبت کارایی خود دارد .

بلبرینگ های شیار عمیق معمولا با کاسه نمد های فلزی و پلاستیکی تولید می شود و داخل آنها گریس می باشد که حرف Z در کد اختصاصی آن درج می گردد .

ب : بلبرینگ های خود تنظیم

بلبرینگ های خود تنظیم در صنعت به بلبرینگ هایی گفته می شود که دارای دو ردیف ساچمه می باشند و کنس داخلی نسبت به کنس خارجی می تواند تحت زاویه قرار گیرد که این مدل بر خلاف بلبرینگ های شیار عمیق در کنار تحمل بار شعاعی می تواند بار محوری خوب را تحمل نماید.

در صنعت به واسطه استفاده در شرایط مختلف در محل هایی استفاده می شود که با توجه به نوع یاتاقان بندی و فشار هایی که با توجه به گشتاورد های مختلف به آنها وارد می شود و عدم تطابق هم محوری در دو طرف یاتاقان باعث خرابی و چالش برای یاتاقان غلطشی فوق نگردد.

ج : بلبرینگ تماس زاویه ای

این مدل با توجه به طراحی منحصر به فردی که دارد می توانند بار شعاعی و در عین حال از یک جهت بار محوری قابل قبولی را تحمل نماید .

در این مدل کنس داخلی با کنس بیرونی با زاویه ساخته می شود که این امر باعث این خروجی گردیده است .

د : بلبرینگ های کف گرد

بلبرینگهای کف گرد یکی از پرمصرف ترین ها می باشد که با توجه به ساختاری که دارد قابلیت تحمل بسیار بالای بار محوری را دارد . این مدل در صورت عدم ایجاد بار شعاعی و شرایط نگهداری مناسب دارای عمر بالا خواهد بود .

انواع رولبرینگ

رولبرینگ یکی از انواع یاتاقان های غلطشی می باشد و عملکردی مشابه بلبرینگ ها دارند با این تفاوت که ساچمه های آن ها با تماس خطی روی حلقه های بیرونی و داخلی حرکت می نماید که با توجه به کاربردهای مختلف دارای انواع مختلفی می باشد که به شرح ذیل می باشد .

الف : رولبرینگ های استوانه ای

رولبرینگ های استوانه ای یکی از انواع بیرینگ های موجود در بازار می باشد که دارای ساچمه های استوانه ای با قطر و طول متوسط می باشد که با توجه به وجود این خصوصیات این رولبرینگ قابلیت تحمل بار شعاعی بسیار بالایی در کنار دوران در دور های بالا را دارا می باشد .

ب : رولبرینگ های سوزنی

ماهیت رولبرینگ های سوزنی با توجه به ساختاری که دارد دارای ساچمه های استوانه ای با قطر پایین و به نسبت قطر دارای طول بالایی می باشند . این مدل رولبرینگ در محل هایی که دارای نیروی شعاعی بالا و در کنار فضای کم می باشد .

د : رولبرینگ های مخروطی

این مدل رولبرینگ با توجه به ساختاری که دارد قابلیت تحمل بار محوری و شعاعی را دارا می باشد

انواع بیرنگ های صنعتی موجود شامل :

انواع یک ردیفه و دو ردیفه یا خود تنظیم

انواع کف گرد های ساچمه ای و رولبرینگی

انواع رولبرینگ های مخروطی

انواع رولبرینگ های بشکه ای

و  انواع یاتاقان های صنعتی

بلبرینگ های ارائه شده از تمامی برند های موجود در بازار ایران می باشد که شامل برند های اروپایی ، ژاپن و چینی می باشد که می توان به موارد ذیل اشاره نمود .

بلبرینگ های اروپایی با برند SKF ، FAG

بلبرینگ های ژاپن با برند NACHI  ، KOYO  ، NTN ، NSK

بلبرینگ های چین KG ، DOF


جهت دانلود کتاب انتخاب بلبرینگ می توانید از لینک زیر استفاده نمایید .


برای مشاهده ی پروژه ها و تصاویر بیشتر به پیج اینستاگرام مراجعه فرمایید

5 1 رأی
امتیاز مقاله
مشترک شوید
مطلع شدن از
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش همه کامنت ها
0
دیدگاهی دارید؟ لطفا نظر بدهید!x